Allting du behöver veta om Empire Fighting Series: The Awakening

by Sara Abouzeedan September 11, 2019

Allting du behöver veta om Empire Fighting Series: The Awakening

På lördag är det dags för Empire Fighting Series: The Awakening att äga rum på Maximteatern i Stockholm.

Totalt består matchkortet av 16 matcher: 11 st b-klassmatcher samt 5 st i a-klass. Galan bjuder även på två fyrmannaturneringar, en dam och en herr. 

Fighters i damturneringen (-67 kg)

Erica Björnestrand (Öresund Muaythai Camp)

Emma Stonegård (Vallentuna BC)

Sara Herold (OneChai Muaythai)

Carolina Bergman (Kungsbacka)

Fighters i herrturneringen (-63,5 kg)

Peter Rispling (Southside Muaythai)

Nasim Kazem (Göteborg Muaythai)

Robert Nordqvist (OneChai MT)

Onni Haapala (Porvoo Thaiboxing Club)

 

Matchkortet i sin helhet ser ut som följande: 

FÖRMATCHER
1. B-klass:  Tommy Jacobson (Kampsportsstadion) vs. Tomas Arenander (Vallentuna BC) 

2. B-klass: Emma Öhlund (Southside Muaythai) vs. Joanna Steffansson (Öresund Muaythai Camp) 

3. B-klass: Ali Mehrvash (Slagskeppet Muaythai) vs. Teo Sittirak (5-star Muaythai) 

4. B-klass: Marvin Sanchez (Payak Muaythai) vs. Lars Kjoniksen (Oksa Muaythai)

5. B-klass: Lucas Porst (TIP Muaythai) vs. Emal Faqir (Halmstad Muaythai)

TURNERING

6. B-klass semifinal 1 Herr: TBA vs. TBA
7. B-klass semifinal 2 Herr: TBA vs. TBA
8. B-klass semifinal 1 Dam: TBA vs. TBA
9. B-klass semifinal 2 Dam: TBA vs. TBA

HUVUDKORT

10. A-klass: Kari Viinikainen (Porvoo Thaiboxing Club) vs. Jack Kennedy (Imperial Muaythai)

11. A-klass: Freddy Gonzales (Vasa Pretorian) vs. Kevin Mickelsson (5-star Muaythai) 

12. A-klass: Marcus Kenstam (Odenplan Fightgym) vs. Ash Byrne (Stockholm Kickboxning)

13. B-klass Herrturnering FINAL: Vinnare semifinal 1 vs. Vinnare semifinal 2

14. B-klass Damturnering FINAL: Vinnare semifinal 1 vs. Vinnare Semifinal 2

15. A-klass: Shwana Kadirzada (Ironman Norrköping) vs. Ricky Sewell (Allpowers Gym)

16. A-klass: Anton Sjöqvist (Tullinge Muaythai) vs. Dan Butler (Allpowers gym)

Galan kommer att sändas på Solidsports med start klockan 18:00

Biljetter köpes via Tickster.com




Sara Abouzeedan
Sara Abouzeedan

Author



Leave a comment

Comments will be approved before showing up.


Also in Askari Magazine

Nicholas Bryant - Stuck in the mud
Nicholas Bryant - Stuck in the mud

by Youssef Issa December 26, 2019

Read More

[VIDEO] Sandra Godvik vinner i sin debut på ONE FC
[VIDEO] Sandra Godvik vinner i sin debut på ONE FC

by Youssef Issa October 08, 2019

Read More

Sandra Godvik första svenskan att tävla på ONE FC
Sandra Godvik första svenskan att tävla på ONE FC

by Youssef Issa September 21, 2019

Read More